Mozaiku je možné vytvářet z jakýchkoli materiálů. Ale také se liší
· ve způsobu provedení mozaiky
· v náročnosti zpracování materiálu
· ve velikosti použitých úlomků
Chceme-li si vytvořit mozaiku se složitým mnohobarevným vzorem, bude vhodné si vybrat spíše drobné objekty, jako například:
· podnosy
· rámy zrcadel
· květináče
· víčka na dózy
Pro realizaci mozaiky na těchto objektech si zvolíme raději drobné úlomky a střípky, které se budou lépe aplikovat. Budeme-li vytvářet ale velkoplošné mozaiky na podlahách, či na stěnách interiéru, vyniknou zde naopak jednoduché vzory mozaiky z větších střepů a úlomků.
Kde vzít střepy
Na mozaiku jsou vhodné střepy z dlaždic na podlahu, či obkládaček. Takovýto materiál je asi nejvíce dostupný. Zvolenou velikost a tvar jednotlivých dílků skládanky si můžeme buďto z obkladů a dlažby nařezat, anebo nalámat. Úlomky obkladů a dlažeb je možné získat v dostupných cenách i v prodejnách pro kutily, neboť tam jsou zbytky obkladů a dlažeb někdy nabízeny ve slevách.
Opatrnost především
Je však třeba dát pozor, abychom měli všechny použité dílky mozaiky v jedné rovině a dobře vyspárované, protože hrozí, že se později můžeme při používání dekorovaných předmětů pořezat o vyčnívající ostré okraje.
Malé tvary
Ručně vyráběné mozaiky vyniknou především na menších plochách. Zde také lépe dosáhneme dokonalých přesností vzorů. Pro tyto drobné mozaiky zvolíme jednoduché tvary dílků, jako jsou čtverečky, obdélníčky, trojúhelníčky a podobné. Tyto dílky je třeba nejprve:
· vyřezat z keramiky
· následně vypálit
· nanést na ně glazuru
· opět je vypálit
Tímto máme zajištěno, že námi vytvořená mozaika nemá žádné ostré hrany. Její vrchní plocha je totiž u krajů mírně zaoblená.
Velké plochy
Při vytváření mozaiky na rozměrných podlahách a stěnách je kladena větší náročnost na lepení jednotlivých dílů. Můžeme proto na větší část plochy použít celé dlaždice, či obkládačky.