Taneční kurzy mají v České republice mnohaletou tradici, ta však v minulosti zaznamenala kolísavý trend. Největšímu zájmu se tato nejvýznamnější společenská událost přelomu podzimu a zimy těšila v 80. letech minulého století. Byla to vynikající příležitost k seznámení mezi mladými lidmi a přispívala k uvolněné atmosféře té doby. Dnes se těžiště zájmu přeneslo z mladé generace na tu starší, která se tímto způsobem báječně baví, pohyb po parketu si užívá, dokonce intenzivněji, než před mnoha lety.
Nezanedbávejte volbu speciální obuvi a její pečlivé zkoušení
Zvláštní pozornost musíme věnovat taneční obuvi. Zejména té dámské, jejíž vysoké podpatky svádí k elegantnímu projevu v sále. Ten však musí být především bezpečný a ženy a dívky si při něm musí být, vhodně řečeno, jisté v kramflecích.
Konstrukce podpatku
Ne každý výrobce dodrží zlaté pravidlo konstrukce stabilního podpatku versus těžiště, což se projeví při zkoušení obuvi. Je známo, že u některých typů se těžiště mění záměrně, např. pro tango, to však neplatí pro standardní tance v průběhu plesové sezóny a běžné výukové lekce. Při pohybu po parketu se sice veškerá váha těla soustředí zejména do špičky, ale u některých krokových variací se přenáší i na patu. Tanec je totiž považován za náročný druh pohybu, srovnatelný s lyžováním, kde dominuje tělesný korpus a setrvačná síla v součinnosti s gravitací. To vše je také umocněno faktem, jež si mnozí neuvědomují – plocha podrážky a podpatku je velice malá a přesto dokáže udržet ve zpřímeném postoji celé tělo.
Rozhodující je i výška patní části, u dámských tanečních bot pro začátečnice nebo méně zdatné tanečnice by neměla přesahovat 7 cm, výška mezi pěti a sedmi centimetry působí elegantně a zároveň je dostatečně stabilní.
Podrážka
Podrážka odlišuje obuv na taneční parket od té běžné pro denní nošení. Je to dáno speciální vrstvou semišové kůže, jež zajišťuje plynulý pohyb, lehce klouzavý a přitom bezpečný. Není tedy žádoucí pohybovat se po parketách s podrážkou z gumy nebo z plastu, ty jsou nevhodné nebo dokonce nebezpečné. Jemná semišová vrstva vyžaduje i občasnou údržbu, zvláště po každé sezóně je vhodné načechrat ji kartáčem, aby netvrdla.