Specifika dámských tanečních bot

Taneční kurzy mají v České republice mnohaletou tradici, ta však v minulosti zaznamenala kolísavý trend. Největšímu zájmu se tato nejvýznamnější společenská událost přelomu podzimu a zimy těšila v 80. letech minulého století. Byla to vynikající příležitost k seznámení mezi mladými lidmi a přispívala k uvolněné atmosféře té doby. Dnes se těžiště zájmu přeneslo z mladé generace na tu starší, která se tímto způsobem báječně baví, pohyb po parketu si užívá, dokonce intenzivněji, než před mnoha lety.

dámské boty

Nezanedbávejte volbu speciální obuvi a její pečlivé zkoušení

Zvláštní pozornost musíme věnovat taneční obuvi. Zejména té dámské, jejíž vysoké podpatky svádí k elegantnímu projevu v sále. Ten však musí být především bezpečný a ženy a dívky si při něm musí být, vhodně řečeno, jisté v kramflecích.

Konstrukce podpatku

Ne každý výrobce dodrží zlaté pravidlo konstrukce stabilního podpatku versus těžiště, což se projeví při zkoušení obuvi. Je známo, že u některých typů se těžiště mění záměrně, např. pro tango, to však neplatí pro standardní tance v průběhu plesové sezóny a běžné výukové lekce. Při pohybu po parketu se sice veškerá váha těla soustředí zejména do špičky, ale u některých krokových variací se přenáší i na patu. Tanec je totiž považován za náročný druh pohybu, srovnatelný s lyžováním, kde dominuje tělesný korpus a setrvačná síla v součinnosti s gravitací. To vše je také umocněno faktem, jež si mnozí neuvědomují – plocha podrážky a podpatku je velice malá a přesto dokáže udržet ve zpřímeném postoji celé tělo.
Rozhodující je i výška patní části, u dámských tanečních bot pro začátečnice nebo méně zdatné tanečnice by neměla přesahovat 7 cm, výška mezi pěti a sedmi centimetry působí elegantně a zároveň je dostatečně stabilní.

boty na tančení

Podrážka

Podrážka odlišuje obuv na taneční parket od té běžné pro denní nošení. Je to dáno speciální vrstvou semišové kůže, jež zajišťuje plynulý pohyb, lehce klouzavý a přitom bezpečný. Není tedy žádoucí pohybovat se po parketách s podrážkou z gumy nebo z plastu, ty jsou nevhodné nebo dokonce nebezpečné. Jemná semišová vrstva vyžaduje i občasnou údržbu, zvláště po každé sezóně je vhodné načechrat ji kartáčem, aby netvrdla.