Kompletní, ale i částečná rekonstrukce bytu či rodinného domu znamená nemalou investici, která je nutná vynaložit. S tímto problémem může pomoci bankovní nebo nebankovní hypotéka. Jenže rekonstrukce to není jenom investice finanční. Připravte se, že vás tento krok do neznáma bude stát i spoustu úsilí, odhodlání a v neposlední řadě času. Je dobré si tedy ještě před začátkem vše řádně promyslet. Na co tedy ještě před začátkem nezapomenout, co je dobré zařídit a na co se připravit?
- Začínáme hezky od základu
Ještě před samotnou rekonstrukcí si udělejte alespoň přibližnou představu, co od ní čekáte. Vytvořte si plán, jak by váš nový domov měl vypadat. Plánujete odstranit pouze některé příčky a prostor opticky zvětšit nebo bude rekonstrukce zasahovat i do rozvodů vody a elektřiny? Není nic horšího, než po rekonstrukci zjistit, že tady chybí zásuvka a vypínač měl být na druhé straně stěny. Nicméně nebylo by to poprvé ani naposled, kdy se smutní majitelé nově zrekonstruovaného bytu dívají, jak jim elektrikář ničí jejich čistě nahozenou zeď.
- Bez přípravy to nepůjde
Rekonstrukce nezatíží jenom samotný byt, ale hlavně vás. Vzali jste si tímto rozhodnutím na svá bedra nelehký úkol a je jen na vás, jak se s ním dokážete popasovat. Ještě tedy než se do tohoto šílenství pustíte, v klidu si sedněte a sepište si všechny své myšlenky na papír. Co všechno je potřeba vyměnit? Jaké práce zvládneme svépomocí, na které si vystačíme sami? Seznam věcí, které je potřeba zařídit, domluvit a pořídit se bude určitě také hodit.
- Výběr vhodných povrchů do interiéru
Ucelený koncept interiéru je důležitý, proto je potřeba jednotlivé materiály a dekory vybírat s rozmyslem. Tipy, rady, případně zajímavé interiéry můžete hledat na mnoha zajímavých webech, který se touto problematikou zabývají. Vyvarujte se příliš výrazných barev, které se velmi snadno okoukají, a raději vsaďte na přírodní materiály. Ty se snadno kombinují s výraznějšími doplňky.